• אני דיירת מוגנת בבית עסק המשמש כחנות בגדים. לאחרונה העסק נחלש ואני מעוניינת להפוך את העסק לחנות מתנות וכלי בית. האם עלי לקבל רשות מבעל הבית?

    תשובה:
    במקרה בו חוזה השכירות קובע כי החנות הושכרה לחנות בגדים בלבד, כמטרה ייחודית, כל שינוי מטרה מחייב הסכמה ורשות של בעל הבית. שינוי מטרה ללא קבלת הסכמה מפורשת יביא עמו, בהכרח, תביעת פינוי מצד הבעלים. עליך לפנות לבעל הבית ולבקש רשות לשינוי המטרה, כמבוקש על ידך, לחנות מתנות וכלי בית, ואם תתקלי בסירוב – עליך לפנות בבקשה מתאימה לבית הדין לשכירות. שם יהיה עליך לשכנע את בית הדין כי אין לך אפשרות להתפרנס ולהתקיים מהעסק המקורי, לו יועדה החנות.

    בת”ש 112/02 בר נהור נ’ נטר (בית הדין לשכירות בתל אביב, כב’ השופט אשר גולדין) פנה הדייר לקבלת אישור בית הדין לשינוי מטרת השכירות, אולם בית הדין לא נעתר לבקשה מאחר והדייר לא הצליח לשכנע כי אין לו קיום ממטרת השכירות הנוכחית, ואף לא ממטרות השכירות האלטרנטיביות, שנקבעו מראש בחוזה השכירות.

    בת”א 95663/99 קרלנשטיין ואח’ נ’ כהן (בימ”ש שלום תל אביב, כב’ השופטת רונית פינצ’וק – אלט), התקבלה תביעת פינוי שהגישו בעלים של בניין בתל אביב כנגד דייר מוגן בחנות, אותה שכר למטרת מספרה בלבד. הדייר הפעיל בחנות תחנת לוטו וטוטו, למרות סירובם של הבעלים. בית המשפט קבע שהדייר הפר את החוזה, אולם אין זה צודק לפנותו מהחנות, מאחר וסגר את התחנה כעבור מספר חודשים, ולפיכך פסק לו סעד מן הצדק.

Comments are closed.